Arrow a internet věcí: praktická ukázka

Seznamte se s experimentem našich kolegů z Arrow v Belgii a Lucembursku, kteří s využitím cloudových technologií Microsoftu, prostředí Splunk, teplotního senzoru a několika dalších pomůcek názorně demonstrovali možnosti uplatnění strategie Arrow pro internet věcí „From Sensor to Sunset“.

Arrow definoval v minulých letech IoT strategii a nazval ji „From Sensor to Sunset“ (více jsme o ní psali dříve v jednom z minulých článků). Tato strategie dává dohromady všechny divize Arrow, a přináší tak na trh komplexní řešení IoT:


  • V obrázku nahoře jsou vlevo Arrow Global Components, divize nabízející na trh senzory pro internet věcí
  • Dále zde jsou Arrow Intelligent Systems vytvářející inteligentní a bezpečné brány pro přenos dat sesbíraných ze senzorů
  • Uprostřed najdeme Arrow ECS (Enterprise Computing Solutions) poskytující cloudovou infrastrukturu pro ukládání dat a softwarová řešení pro vizualizaci IoT dat
  • Na konci tohoto řetězce najdeme Arrow S-Tech (Sustainable Technology Solutions) zajišťující bezpečné a z hlediska životního prostředí zodpovědné vyřazování systémů z provozu po ukončení jejich životního cyklu.
Jak to funguje dohromady? Podívejte se na praktickou ukázku.

Naši kolegové z Arrow v Belgii a Lucembursku připravili zajímavý experiment, malou videoukázku toho, jaký potenciál se v IoT skrývá. Využili k tomu:
  • teplotní senzor zakoupený online v Arrow
  • Microsoft Azure App Services pro přenos naměřených dat
  • Microsoft Azure IoT Hub pro uložení dat a spuštění akce, je-li dosaženo určité teplotní úrovně
  • prostředí Splunk běžící v Azure VM pro prezentaci teplotních dat v reálném čase
  • stolní lampu a ventilátor
Princip experimentu byl jednoduchý: Teplotní senzor vyhodnocuje ohřev určitého místa ze stolní lampy. Jakmile je dosaženo určité teploty, systém začne dané místo ochlazovat ventilátorem. Zvyšuje-li se teplota i nadále a dosáhne kritické hranice, systém vypne stolní lampu. Díky řešení Splunk je přitom vše přehledně v reálném čase zobrazováno na obrazovce. Využití obdobného modelu se nabízí například v potravinářském průmyslu v provozovnách, kde je nutné zajistit potřebnou úroveň chlazení a správnou reakci při případné poruše.

Ale jak se říká, obrázek – a tím spíše video – vydá za tisíc slov; klikněte proto na obrázek níže a podívejte se na video, kde specialisté Arrow tento experiment předvádějí.Jiri Bednar, 25. března 2019