Informace

Vytisknout článek

Oracle Java: Jak je to s placenými licencemi?


V souvislostí s dřívějším oznámením společnosti Oracle, že v roce 2019 budou zpoplatněny nové verze produktu Oracle Java, se objevuje řada otázek ze strany uživatelů Javy. V článku vám přinášíme praktické informace, kterých verzí a patchů se zpoplatnění týká a jak kalkulovat cenu licencí.

Java SE Subscription licence je potřebná, jestliže provozujete Javu níže uvedeným způsobem v produkčním/komerčním prostředí:
  • Starší verze Javy, které potřebují patche, které již nejsou veřejné. Například – poslední veřejný (bezplatný) patch pro Javu 8 byl uveden v lednu 2019. Jestliže chcete využívat Javu 8 po tomto datu a mít přístup k novějším bezpečnostním patchům, je vyžadovaná licence.
  • Oracle Java 11 a novější verze.
Nárok na podporu
Jestliže máte jiný produkt Oracle, který obsahuje Javu, nebudete potřebovat přídavnou subskripci licencí, abyste mohli využívat jakoukoli verzi/patch produktu Oracle Java. Tato licence je zahrnuta jak na straně serveru, tak i na straně klientských terminálů, ale pouze pro aplikace Oracle.

Jestliže budete využívat Oracle Java JRE nebo JDK pro jiné Java aplikace (vlastní nebo zakoupené od jiných dodavatelů softwaru) nebo za jakýmkoli jiným účelem, budete si muset zakoupit extra licence Java SE Subscription, abyste mohli využívat po lednu 2019 Java patche a nové verze.

Více informací (v angličtině)

Vysvětlení změn:
https://blogs.oracle.com/java-platform-group/end-of-public-updates-is-a-process%2c-not-an-event
https://blogs.oracle.com/java-platform-group/oracle-jdk-releases-for-java-11-and-later
Java Support Roadmap:
https://www.oracle.com/technetwork/java/javase/eol-135779.html
Produktové informace k Java SE Subscription:
https://www.oracle.com/technetwork/java/javaseproducts/overview/index.html
Často kladené dotazy:
https://www.oracle.com/technetwork/java/javase/overview/faqs-jsp-136696.html
Ceník Java SE Subscription:
https://www.oracle.com/assets/java-se-subscription-pricelist-5028356.pdf
Tabulka koeficientů podle typu procesoru:
http://www.oracle.com/us/corporate/contracts/processor-core-factor-table-070634.pdf

Příklad kalkulace ceny licencí

25 uživatelů:
25 uživatelů * $2.5 / měsíc * 12 měsíců = $750 ročně
Procesor Intel Xeon s 16 fyzickými jádry:
16 jader * 0.5 (koeficient z výše uvedené tabulky pro daný Intel Xeon procesor) * $25 * 12 měsíců = $2.400 ročně

Jak správně spočíst počet potřebných licencí
  • Servery. Potřebujete vědět, na kterých serverech máte nainstalovanou Oracle Javu ve verzích, které vyžadují licence. Pro ně pak musíte spočítat počet fyzických procesorů a v tabulce vyhledat příslušné koeficienty pro dané procesory (obvykle je to hodnota 0,5 pro Intel Xeon a ekvivalenty). Vynásobte počet fyzických jader procesorů příslušným koeficientem a získáte potřebný počet licencí. Podívejte se na příklad výše – počet licencí určují první dvě vynásobené hodnoty, které jsou pak vynásobeny cenou měsíční licence a počtem měsíců v roce.
  • Uživatelé. Potřebujete vědět, na kolika terminálech (notebooky, desktopy apod.) máte instalovánu Oracle Javu ve verzích, které vyžadují licenci. Pro tato zařízení musíte spočítat počet uživatelů s autorizovaných přístupem. Jedná se o licenci podle počtu uživatelů. Máte-li například 100 zaměstnanců využívajících 50 desktopů s instalovanou Javou, budete potřebovat 100 uživatelských licencí.
Videozáznam webináře k licencování Javy
Podívejte se níže na videozáznam webináře, který se uskutečnil na téma licencování Javy 26.3.2019. Prezentoval Rob van der Aar, Director Business Development Java EMEA, Oracle.


Jiří Bednář, 27. března 2019